کدام کپسول آتش نشانی بهتر است

خاموش‌کننده‌های کپسولی به جهت تاثیر سریع و در دسترس عموم بودن، یکی از بهترین گزینه‌های اطفاء حریق می‌باشند اما تنوع برند ها و همچنین متریال تشکیل دهنده‌ی این گونه محصولات، پاسخ به این سوال که کدام کپسول آتش‌نشانی بهتر است را با پیچیدگی مواجه می‌سازد. ما در این مطلب از سایت ایمن پیشتاز به بررسی پارامترهای مهم در انتخاب یک کپسول آتش‌نشانی خوب پرداخته‌ایم. با این امید که بتوانیم راهنمای مناسبی در جهت شناساندن انواع آن به مخاطبین خود باشیم، لذا تا پایان مطلب جاری با ما همراه باشید. خاموش‌کننده‌ها عموما از کشورهای مختلف و برندهای متنوع با هدف اطفاء هرچه بهتر و سریع‌تر حریق روانه‌ی بازار شده‌اند اما اگر می‌خواهید بدانید که کدام کپسول آتش‌نشانی بهتر است، لازم است که بیش از هرچیز به برخورداری کپسول مورد نظر خود از گواهینامه‌ی استاندارد و تاییدیه موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مطمئن شوید. برای دسترسی به لیست کامل و دقیق برندهایی که شامل چنین تاییدیه‌ای هستند می‌توانید به وب‌سایت رسمی آتش‌نشانی مراجعه کرده و از آن به عنوان یک راهنمایی موثق جهت تهیه‌ی بهترین کپسول‌های آتش‌نشانی بهره ببرید. در ایمن پیشتاز انواع کپسول آتش نشانی فوم، آب و گاز، پودر و گاز و ... را با قیمت مناسب و کیفیت بالا خریداری نمایید.

کدام کپسول آتشنشانی بهتر است

نکات مهم در اتخاب بهترین کپسول آتش‌نشانی

مهم‌ترین نکته در انتخاب یک کپسول‌ آتش‌نشانی مناسب، توجه به یکبار مصرف نبودن آن است. بدیهی است که کپسول‌هایی که تنها قابلیت یک بار شارژ را دارند بعد از اولین استفاده کارایی خود را از دست خواهند داد. همچنین همواره در نظر داشته‌باشید که اجزای مهم کپسول سالم باشند این نکته را مخصوصا در ارتباط با محتویات آن نیز در نظر بگیرید چرا که دیده شده است، در برخی کپسول‌ها از مواد و پودرهای مناسب استفاده نگردیده و همچنین تناسب مقدار پودر و هوا نیز فاقد استانداردهای لازم بوده است بی‌شک استفاده از چنین کپسول‌هایی در مواقع حساس می‌تواند خطر آفرین باشد به هر شکل تاکید می شود که این گونه کپسول‌ها توسط سازمان آتش‌نشانی تایید نشده‌اند بنابراین استفاده از آن ها در شرایط بحرانی، بی‌شک شما را با خطرات متعددی مواجه خواهد کرد‌. 
موضوع مهم دیگری که در خصوص انتخاب بهترین کپسول ملزم به رعایت کردنش هستید، توجه به نیاز خود و همچنین موارد استفاده از آن ها می‌باشد، از آن جایی که هر خاموش‌کننده‌ای از موادی مختلف تشکیل شده است، برای اطفاء تمام حریق‌ها مناسب نمی‌باشد در همین راستا باید گفت که محیطی که قرار است کپسول را در آن قرار دهید را از هر نظر بررسی نمایید چرا که بعضی مکان‌ها به چند کپسول با ظرفیت پایین نیاز داشته و در مقابل ممکن است مکانی دیگر، نیاز به یک کپسول با ظرفیتی به مراتب بالاتر داشته باشد. همچنین سعی کنید همواره برای اطمینان از معتبر بودن خاموش‌کننده‌های مورد نظرتان، آنها را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر تهیه کنید.
به طور کلی می‌توان این گونه گفت که هر کپسول آتش نشانی مرغوب از پارامترهایی نظیر مکانیزم عملکرد، رنگ داخل سیلندر، مدت زمان تخلیه‌ی استاندارد، دمای کاری مناسب، جنس‌بدنه‌ی استاندارد، ضخامت مناسب، فشار تست دقیق، و طول پرتاب مناسب برخوردار است که در هنگام تهیه‌ی آن نیاز به بررسی درست دارد.

 نکات مهم در اتخاب بهترین کپسول آتش‌نشانی  

بهترین کپسول آتش‌نشانی، کپسول‌های دوستدار محیط زیست هستند

کپسول‌های معمولی از مواد بیوورسال بهره می‌برند این گونه  از انواع خاموش‌کننده‌ ها در صورت استفاده، می‌توانند محیط زیست را متحمل خسارات جبران ناپذیری کنند در همین راستا و بررسی این نکته که کدام کپسول‌آتش‌نشانی بهتر است، باید به نام کپسول‌های دوستدار محیط زیست اشاره کنیم که به جای استفاده از مواد بیورسال، از بایوفوم برخوردارند. این فوم های بیولوژیکی که از ساختاری بسیار مناسب به منظور دوستی با محیط زیست تشکیل شده‌اند، از مزایای ویژه‌ای نیز برخوردار می‌باشند که از جمله‌‌ی آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • سازگاری کامل با محیط زیست
  • برخورداری از ماندگاری بالا و نیاز به شارژ در هر دو سال یک مرتبه
  • قابلیت استفاده در موارد حریق ناشی از الکل، استون، تینر و اتانول و همچنین سوخت های هیدرولیکی کلاس B و آتش سوزی‌های مربوط به کلاس A
  • برخورداری از توانایی مقابله‌ی سریع با آتش‌سوزی و سرکوب یکباره‌ی آن
  • ساخته شده از مواد گیاهی مانند روغن کاج که در صورت ماندن در محیط زیست، قابلیت تجزیه دارند
  • جلوگیری از بازگشت حریق و برخورداری از قدرتی وصف ناپذیر در همین راستا

بهترین کپسول آتش‌نشانی، کپسول‌های دوستدار محیط زیست هستند   

ویژگی‌های کلی بهترین کپسول آتش‌نشانی

همان گونه که در مطلب جاری به آن اشاره شد، کپسول‌های آتش‌نشانی در انواع بسیاری وارد بازار شده اند. در پاسخ به این سوال که کدام کپسول آتش‌نشانی بهتر است همواره باید چند نکته‌ی کلیدی را در نظر گرفت چرا که استفاده‌ از هر نوع این وسیله در جای نامناسب خود و نیز عدم آگاهی از استاندارد‌های آن می‌تواند در زمان اطفاء حریق جان شما و سایرین را به خطر اندازد. علاوه بر این نکته باید گفت که در بسیاری از موارد آتش سوزی، عدم توجه به این نکات نه تنها آتش را مهار نمی‌کند، بلکه می‌تواند شدت و عمق فاجعه را نیز تشدید کند. از جمله این ویژگی‌ها توجه به تاییدیه‌ی سازمان آتش‌نشانی است. اینگونه گواهی‌‌نامه‌ها، شما را از صحت عملکرد کپسول در شرایط فوق اضطراری نیز مطمئن خواهند کرد.
محصولاتی که به منظور مهار آتش روانه‌ی بازار شده‌اند باید از قدرت مقابله‌ی بالایی برخوردار باشند تا به هرچه بهتر خاموش شدن آتش کمک کنند. لذا همواره به ماندگاری آنها نیز توجه داشته باشید. کپسول‌هایی که توانایی استفاده‌ی چند باره را داشته و یا نیازی به شارژ مستمر با فواصل کوتاه مدت ندارند، نسبت به سایر خاموش‌کننده‌ها، عملکردی مناسب‌تر و کاربردی‌تر خواهند داشت. موضوع بعدی مقرون به صرفه بودن محصول است. اگر هنگام تهیه‌ی خاموش‌کننده‌ها به دنبال دریافتن پاسخ سوال خود در راستای اینکه کدام کپسول‌ آتش نشانی بهتر است هستید، باید بدانید که برخی کپسول ها نسبت به قیمت خود کارایی چندانی نداشته و در مقابل خاموش‌کننده‌های دیگری نیز هستند که در کنار ارائه خدمات بهینه، شما متحمل صرف هزینه‌های بی‌مورد نمی‌کنند. بنابراین بهتر است که قبل از هر اقدامی در ارتباط با مشخصات کپسول مطالعه‌ی کامل را به عمل آورید و بهترین گزینه‌ی موجود را در میان انواع کپسول‌های آتش‌نشانی انتخاب کنید.

 شما می‌توانید در هر زمانی که می‌خواهید مجددا به این مطلب از سایت ایمن پیشتاز مراجعه کرده و موارد آن را در خصوص کپسول انتخابی خود بررسی نمایید. توجه داشته باشید که میزان دقت در انتخاب خاموش‌کننده‌ها، ارتباطی مستقیم با حفاظت جان شما خواهد داشت بنابراین در آن کوتاهی نکرده و نکات ارائه شده به یاد داشته‌باشید.

نوشتن دیدگاه